Finn Dandridge
Hrál ho:
Chris O’Donnell (*26. 6. 1970, Winnetka, Illinois, USA)
————————
Známý z:
Batman navždy, Batman & Robin, NCIS: Los Angeles, Vertical Limit, Kit Kittredge: Odvážná novinářka, Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty, Cela, Láska a válka, Kinsey, Vůně ženy, Smažená zelená rajčata, Chlapi neutíkají, Školní vázanky, Operace Blue Sky, Šílená láska, Šance pro lásku, Ženich na útěku, Sestry, Max Payne, Dva a půl chlapa
————————
Bio:
Chris – a spolu s ním i šest jeho sourozenců – pochází z rodiny Julie Ann Rohs von Brechtové a Williama Charlese O’Donnella, dvou velmi silně křesťansky založených lidí. Po matce má předky v Německu, po otci v Irsku – klasický americký mix. Jeho otec pracoval jako manažer ve WBBM-AM, rádiové společnosti, spadající pod televizní stanici CBS.
Ranné vzdělání Chris dostal na dvou římskokatolických školách – například na střední chodil na Loyola Academy v rodném městě Willmette. Zde v roce 1988 odmaturoval a následně nastoupil na Univerzitu v Bostonu, odkud si odnesl titul v oboru marketingu. Tou dobou ale už dávno hrál ve filmech a seriálech.
Chris již ve třinácti letech nastoupil na dráhu modelingu, což ho přivedlo – jako již tolik jiných – k účinkování v nejrůznějších reklamách. V jedné takové reklamě na McDonalds, kde mimochodem obsluhoval v té době ultrapopulárního Michaela Jordana, si ho všimli agenti z Hollywoodu a nabídli mu práci.
Chrisovou první rolí byl drobný part v seriálu Jack and Mike z roku 1986, ale díru do světa udělal až o čtyři roky později, kdy vyhrál v konkurzu do filmu Chlapi neutíkají s Jessicou Lange. Během ranných let devadesátých hrál hned v několika dalších filmech – ve Smažených zelených rajčatech, Vůni ženy (tady se objevil po boku Ala Pacina a za tuhle roli navíc získal svou první nominaci na cenu Emmy… kterou mu ale vyfouknul Gene Hackman za Nesmiřitelné), Školní vázance nebo Třech mušketýrech.
Po úspěchu následujících filmů Operace Blue Sky a Šance pro lásku Chris vyhrál jackpot: Podařilo se mu porazit herecké kolegy Leonarda DiCapria, Matta Damona, Juda Lawa i Ewana McGregora a získal ikonickou roli Robina ve filmu Batman navždy. Za tohle rozhodnutí Chris vděčí nejen producentům filmu, ale částečně i tlupě zhruba jedenáctiletých chlapců.
Hned vysvětlím: Producenti prý zúžili výběr herců do této role na Chrise a Leonarda, ale dál se rozhodovat sami nechtěli. Dojeli s oběma proto na komiksový sraz a chlapců (svého cílového publika) se zeptali, kdo z obou mužů by podle nich vyhrál, kdyby se do sebe na místě pustili. Kluci jednohlasně ukázali na Chrise a chudák Leo utřel.
Leonardo mu to ale pomyslně vrátil. V roce 1997 byl Chris první volbou producentů do role Jacka v Titanicu, ale roli mu na poslední chvíli vyfouknul právě Leo. Pro Chrise nebyla neúčast v ohromných kasovních trhácích ničím novým – ve stejném roce odmítl roli Jamese Edwardse v Mužích v černém, kerou po něm převzal Will Smith. A o rok dříve byl ještě vedoucím kandidátem do hlavní role ve Spider-Manovi – ale to bylo ještě v době, kdy ho připravoval James Cameron. Jakmile Cameron odešel a nastoupil za něj Sam Raimi, Chris byl vyměněn za Tobeyho Maguira.
Ale to zase trochu předbíháme – přeskočili jsme totiž podle Chrisových vlastních slov nejnižší bod v jeho kariéře. Batman navždy v kinech vydělal spoustu peněz, takže není divu, že čtvrtý díl na sebe nenechal dlouho čekat. Co ale Joel Schumacher v Batmanu a Robinovi z roku 1997 předvedl, rozlítilo fanoušky i obyčejné diváky natolik, že se za to dodnes omlouvá. Kritika film naprosto strhala a diváci ho také vypískali, takže ačkoliv se i z tohoto popkornového bijáku stal kasovní hit, všichni by na něj nejraději zapomněli.
Po Batmanu a Robinovi se Chris celé dva roky neukázal v jediném snímku. Objevil se až v roce 1999 ve Vítejte v Holly Springs a o rok později i ve Vertical Limitu. Ani jeden z filmů ale nevydělal tolik, kolik si studia představovala, a Chris si udělal další hereckou přestávku, tentokrát na celé čtyři roky. V té době média hlasitě spekulovala o tom, jestli mu film Batman a Robin náhodou naprosto nezničil kariéru.
Nezničil – vrátil se roku 2004 s kritikou oceňovaným filmem Kinsey a objevil se také v jedné epizodě Dvou a půl chlapa. Následně přijal hlavní roli v nově vytvářeném dramatickém seriálu Head Cases, který se ale nedokázal pořádně odlepit od země a po pouhých dvou odvysílaných epizodách byl zrušen. Nevadí, Chris měl alespoň čas na Chirurgy.
Následovaly role v minisérii The Company nebo ve filmu Kitty Kettridge: Odvážná novinářka. Roku 2009 pak byl Chris obsazen do jedné z hlavních rolí v odštěpku Námořní vyšetřovací služby zvaném NCIS: Los Angeles.
V roce 2012 Chrisovi také vyšla vlastnoručně napsaná knížka – jde o autobiografii pojmenovanou I Never Hosted Saturday Night Live, ve které se údajně hodně zamýšlí nad slávou a statutem celebrit v Hollywoodu.
Chris je od roku 1990 ženatý s Caroline Fentressovou, učitelkou z mateřské školky, se kterou má pět dětí.
————————
Vývoj postavy:
Finn, našimi milými stážisty přezdívaný McVeterinář, se kterým se Meredith seznámila ve druhé sérii, když k němu na ošetření vzala svého, Derekova a Addisonina hafana Doca. Coby veterinář se nestaral jen o psy, ale o všechna možná zvířata – například hned na prvním rande s Meredith se musel omluvit a nutně odjet k porodu hříběte. Mer s ním celá fascinovaná jela a při porodu mu i pomáhala.
Z Finnovy minulosti jsme se dozvěděli několik velmi nemilých detailů. Finnovi zemřela matka, když mu bylo 10 let. Otec se o něj po její smrti přestal zajímat – vlastně se přestal zajímat o všechno. Jen nasával a vysedával před televizí. Jedinou světlou výjimkou by mohl být fakt, že byl Chris korunován králem maturitního plesu.
Aby nebylo tragédií málo, Meredith se s Finnem seznámila v době, kdy z něj byl již vdovec. Jeho manželka Liz zahynula pár let předtím při autonehodě.
Ani s Meredith to ale neměl Finn tak snadné. O její srdce musel bojovat s Derekem. Ten se sice snažil tvářit strašně nonšalantně, ale uvnitř ho sžírala žárlivost. Při jednom pamětihodném výbuchu poté, co Mer viděl u Finna doma, se na ni rozkřičel, že se zahazuje s každým.
Ačkoliv koncem druhé řady Mer chodila právě s Finnem, finále vztahy všech postav pěkně zamíchalo. Nejenže byla Docovi zjištěna rakovina kosti a Finn ho musel uspat, Meredith se během plesu, který v Seattle Grace pořádal Dr. Webber kvůli své nemocné neteři, vyspala s Derekem. V poslední scéně druhé série měla před sebou oba muže nastoupené a bylo jen na ní si vybrat.
Vybrala si hned ve třetí sérii – Dereka. Finn jí sice přišel jako nejlepší chlap pod sluncem, jenže to nebyl její chlap. Finn od ní odešel se slovy: “Časem ti zase zlomí srdce a až to udělá, já už tu nebudu.” Ještě že se nedal na dráhu věštce – to by se nejspíš neuživil.